Яке страхування вантажів обрати: 100% або CMR?

Яке страхування вантажів обрати: 100% або CMR?

Звертаючись до транспортно-експедиторської компанії, власники вантажу вирішують низку питань, пов’язаних зі страхуванням. Часто вони не бачать різниці між двома поняттями: страхування вантажу (cargo insurance – СI) і страхування відповідальності перевізника чи експедитора (CMR). Тому виникають два основних питання:

  • якщо експедиторська компанія має поліс CMR, чи потрібно ще додатково страхувати вантаж;
  • хто відшкодує збитки у разі втрати, псування вантажу.

Спробуємо внести ясність в  поняття страхування вантажів

Пояснення щодо суті понять СI та CMR

 По перше, страхування вантажу і страхування відповідальності перевізника – це два окремі види страхування: СI страхує всі ризики; CMR компенсує тільки ті збитки, що сталися з вини перевізника. CMR зазвичай застосовується у випадку автотранспортних перевезень. CMR – це добровільне страхування відповідальності перевізника, і воно захищає його інтереси. Пояснімо. Перевізник звільняється від фінансових зобов’язань перед клієнтом, якщо страховий випадок стався не з його вини. Приклади таких обставин: погані погодні умови, ДТП, крадіжка вантажу, тощо. З іншого боку, якщо псування товару відбулося через недотримання правил перевезень або недбалість перевізника, і його вину доведено, страхова компанія виплачує власникові вантажа 100% вартості товару. Але довести вину транспортної компанії, яка здійснює міжнародне перевезення, дуже важко, а частіше за все неможливо. Є і другий важливий аспект цієї проблеми. Розмір страхової суми за CMR-полісом не завжди покриває реальну вартість вантажу. Встановлений ліміт відповідальності за товар діє в тому випадку, коли в полісі не вказано вартість вантажу. В іншому випадку страхова компанія перевізника компенсує заявлену вартість без урахування ліміту.    Ліміт відповідальності поліса страхової компанії – це гранична відповідальність по окремому страховому випадку.

Страхування відповідальності перевізника и експедитора – у чому різниця

Транспортно-експедиторська компанія, яка є посередником між власником вантажу и перевізником, також страхує свою відповідальність. Страхування експедитора охоплює як автомобільний, так і морський, і авіаційний транспорт. Таке страхування може бути застосовано в мультимодальних перевезеннях. 

Можна зробити деякі висновки. При страхуванні вантажу «від всіх ризиків» власник вантажу завжди отримає страхову компенсацію. Згідно з загальносвітовою практикою страхова виплата становить 110% від вартості вантажу, що була заявлена власником. Вартість самого страхового полісу залежить від переліку ризиків, що страхуються.